PSBJ-Web-Logo.jpg

Home of the Day: Secluded Home Nestled in Sought-After Finn Hill

Mar 27, 2019, 9:00pm PDT Updated Apr 28, 2019, 12:50am PDT

By Murat Dabagoglu, Agent

Home of the Day is presented by the Puget Sound Business Journal with Realogics Sotheby's International Realty. This is your invitation to view some of Seattle's most-luxurious properties. Come inside and take a look around. Click on the gallery image to view today's featured property.

8017 Northeast 122nd Place, Kirkland, WA 98034 | $978,000

Open floor plan with all the formal and informal spaces beginning with an affluent two-story entry. Big family room complemented with a formal dining and living area, expansive deck, large bedrooms. Fully finished daylight walk-out basement with bonus room, bedroom, 3/4 bathroom and many additional storage rooms/areas — perfect for a mother-in-law suite!

 

Haberin devamı:

https://www.bizjournals.com/seattle/resources/real-estate/home-of-the-day/realogics-sothebys-international-realty/2019/03/home-of-the-day-secluded-home-nestled-in-sought-after-66406.html

07-abddeki-populer-5-ev-tipi.jpg

Sotheby’s Washington Eyaleti Emlak Broker’ı Murat Dabağoğlu, ABD’ye yerleşmeyi ya da orada gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenler için, farklı eyaletlerden popüler ev tiplerini mercek altına aldı…

ABD’ye yerleşmeye karar veren bir kişi, öncelikle mesleğine uygun iş imkanlarının bulunduğu ya da dostlarının yaşadığı bir eyalet seçer. Geriye ise imkanları doğrultusunda satın alacağı ya da kiralayacağı evi seçmek kalır. ABD’de uzun yıllardır emlak danışmanlığı yaparken edindiğim tecrübeler üzerinden size günümüzün popüler ev tiplerine bazı örnekler verirken, bu ev tiplerinin avantaj ve dezavantajlarından da bahsedeceğim. 

ABD, her bir köşesinde farklı iklimlerin yaşandığı, farklı toplumsal ve kültürel yapıların bulunduğu, 9 milyon km2’yi aşan yüzölçümüyle dünyanın en geniş 4. büyük ülkesi. Haliyle ev tipleri, genellikle bölgenin coğrafi yapısına ve iklim özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Örneğin benim emlak danışmanlığı yaptığım Seattle, coğrafi yapısı nedeniyle enine genişleyebilen bir şehir olmadığından, şehrin merkezinde yer alan evlerin değeri her geçen yıl katlanarak artıyor. Bu nedenle Seattle’da ağırlıklı olarak merkezde yer alan ve condo denilen daireler tercih edilir. Seattle’da single-family dediğimiz müstakil evlerde yaşamak istiyorsanız, bütçeniz doğrultusunda şehrin merkezinden biraz uzaklaşmanız gerekebilir. 

Haberin devamı:

https://emlakkulisi.com/abddeki-populer-5-ev-tipi/603284

logo.png

Yurtdışında ev almak için...

q-haber.png

Pek çok Türk vatandaşı, farklı sebeplerle ABD’de ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ev satın alıyor. Peki en çok hangi ülkeler ve eyaletler tercih ediliyor; hangi fiyatlara ne tür evler alınabiliyor?

Kimi çocuğunun eğitimi, kimi yatırım, kimi de bambaşka bir yaşam sürmek için yurt dışında ev alan ya da almak isteyen pek çok Türk var. Peki Türkler en çok hangi ülkelerde, hangi şartlarla ev alıyor? Bugün bu ülkelerde gayrimenkul almak isteyen birinin gözden çıkarması gereken meblağlar neler?

Bu konuyu iki farklı uzmana danıştık. Biri; Amazon, Boeing gibi global markaların merkezi olduğu için ABD’nin, son yıllarda popüler hale gelen şehri Seattle’de emlak danışmanlığı yapan Murat Dabağoğlu. 15 yıldır Seattle’da yaşayan Dabağoğlu, son birkaç senedir bu şehrin, dünyanın pek çok yerinden olduğu gibi Türkiye’den de göç aldığını, kendisine ev satın almak için başvuran Türklerin sayısının her geçen gün arttığını söylüyor. En çok da beyaz yakalılar bu şehri tercih ediyor. 

Haberin devamı:

https://blog.quicksigorta.com/yasam/yurt-disinda-ev-satin-almak-icin-892

ABD'de emlak piyasasını neler etkiler?

EK-abdde-emlak-piyasasini-neler-etkiler.

ABD, yabancıların sadece yaşamak için değil yatırım yapmak için de ev aldığı bir yer. Peki ABD’de emlak piyasasını ne gibi unsurlar etkiler? Son 10 yılda değeri artan bölgeler hangileri? Reologic Sotheby’s şirketinin Seattle’daki emlak broker’ı Murat Dabağoğlu, Türk yatırımcılar için yazdı…

ABD, geçmişten günümüze dünyanın en çok göç alan ülkesi oldu hep. Yabancılar burada, sadece yaşamak için değil yatırım yapmak için de ev alıyor. Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi burada da emlak piyasasını global trendler, ekonomik krizler gibi faktörler etkiliyor elbette ancak, ABD’nin emlak piyasasını etkileyen farklı dinamikler de var. Burada size biraz bu etkenlerden bahsedeceğim.

Haberin devamı:

https://emlakkulisi.com/abdde-emlak-piyasasini-neler-etkiler/605848

logo.png

Seattle: Eğitimli Türklerin ABD'deki favori şehri

q-haber-2.png

Yurt dışına beyin göçü söz konusu olduğunda, son dönem Türklerin en çok tercih ettiği ABD şehirlerinden biri Seattle. Peki Seattle hem ABD içinde hem de eğitimli Türkler arasında nasıl yükselen trend haline geldi?

Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyısı ve bu bölgede de Seattle şehri merkez olmak üzere Washington eyaleti; ABD içindeki en uygar, eğitim seviyesi çok yüksek, çok kültürlülüğü benimsemiş ve demokrat insanların çoğunlukta olduğu bir yer. Bu durumun en önemli nedeni, eyaletin çok iyi ve köklü bir eğitim sistemine sahip olması. Bir sonraki önemli neden ise eyaletin ekonomisinin can damarının yüksek teknolojiye ve ticarete dayalı olması. Burası Boeing, Microsoft, Amazon, Starbucks, Expedia, Real Networks, AT&T Wireless, T-Mobile, Weyerhauser, Paccar, Costco, Nordstrom, Eddy Bauer, K2 gibi dünya devi şirketlerin ve markaların çıkış yeri ve ana merkezi.

Ayrıca ABD’nin nüfusuna göre en fazla ihracat yapan eyaleti. Ülkenin, batıdaki en büyük üç limanından biri. Ve muhteşem bir doğası var… Hal böyle olunca da dünyanın pek çok ülkesinden eğitimli, belli başlı uzmanlıkları olan insanların gelip yerleştiği bir bölge. 

Haberin devamı:

https://blog.quicksigorta.com/yasam/seattle-egitimli-turklerin-abddeki-favori-sehri-514