Kimler ABD’de ev sahibi olup, kira geliri elde edebilir?

Herhangi bir Türk vatandaşı; birikmiş parasını değerlendirmek, kira geliri elde etmek, ileride çocuklarının eğitimini ABD’de planlamak ya da bir gün oraya yerleşmek gibi amaçlarla, kimlik bilgileri dışında herhangi bir özel evraka gerek olmadan ABD’de gayrimenkul satın alabilir ve istediği zaman satabilir. 

Neden Seattle’da ev almak avantajlıdır?

ABD, dünyanın en güvenilir ve istikrarlı ülkesi; Washington eyaletinde yer alan Seattle ise ABD’nin yükselen şehridir. Boeing, Amazon, Microsoft gibi dünya devi firmaların merkezleri Seattle’dadır ve bu nedenle şehir, tüm dünyadan beyaz yakalıların yerleştiği bir bölge haline gelmiştir. Muhteşem bir doğaya ve kültürel zenginliğe sahip olan Seattle, coğrafi yapısı nedeniyle çevresine yayılarak büyüyememekte, bu nedenle de merkezdeki evlerin değeri her geçen yıl artmaktadır. Seattle ayrıca çok kültürlü ve modern toplum yapısıyla, ABD’nin yabancılara en rahat kucak açan şehridir.   

ABD’de ev alırsam vatandaşlık ya da oturum hakkı elde eder miyim?

ABD’de ev satın almak size oturum ya da vatandaşlık hakkı sağlamaz ancak oturum hakkı almak üzere girişimde bulunduğunuzda, sürecinizi avantajlı kılacak bir unsurdur.

 

Seattle’da ev fiyatları ne kadardan başlıyor? / Seattle’da ev almak için ne kadarlık bir bütçem olması gerekir?

Seattle’da, şehir merkezinden daha yüksek meblağlı ya da banliyölerden daha uygun fiyatlı ev satın alabilirsiniz. Condo denilen apartman dairelerinden birini ya da müstakil ev tercih edebilirsiniz. Şehrin merkezinde ev fiyatları 350-400 bin dolardan başlıyor. Almak istediğiniz evin yerine, tipine, büyüklüğüne ve klasmanına göre de fiyatlar artıyor. Banliyöde ise ev fiyatları 150-200 bin dolardan başlıyor.

Masraflarım ne olacak?

Ev almak için göndereceğiniz paranın güvenirliğini sağlayan ve paranızın gerekli yerlere dağıtımını yapacak olan ESCROW şirketi ile tapu işlemlerinizi resmi olarak halledecek TITLE şirketlerinin toplam hizmet bedeli, evin değerine göre 2000 - 5000

dolar arasında olacaktır. Özellikle müstakil bir ev alacaksanız, evin tam durumunu analiz ettirebileceğiniz ve tercihen hizmet alabileceğiniz inspector’ın (bilirkişi) ücreti, ortalama 400-500 dolar civarındadır. Aldığınız evi kiralamak isterseniz, kiralama sürecinizi yönetecek ve sonrasında da size hizmet vermeye devam edecek Property Management şirketi ise ilk kira bedelini alır ve kira bedeliniz üzerinden her ay yüzde 10 talep eder. ABD’deki gayrimenkul satışlarında, Türkiye’dekinin tersine, emlakçıların komisyonunu sadece evini satan kişi öder. Dolayısıyla siz, satın alma hizmeti için Sotheby’s’e ya da Murat Dabağoğlu’na herhangi bir ödeme yapmazsınız.

ABD’ye yüklü miktarda para gönderirken, paramın güvenliği nasıl sağlanacak?

Evinizi satın alma sürecinde göndereceğiniz tüm paralar, ESCROW denilen, ABD devleti denetimindeki bir üçüncü parti şirketin hesabına yatar ve bu şirketin güvencesi altındadır. Tapu masraflarından kaparo ödemesine kadar tüm ödemeler ESCROW üzerinden yapılır.

ABD’de mortgage sistemiyle ev alabilir miyim?

ABD’de, avantajlı bir mortgage kredisiyle ev alabilmek için, vatandaş olsun ya da olmasın, kişinin ABD’deki kredi skorunun belli bir seviyede olması gerekir. Dolayısıyla, teknik olarak yabancı bir yatırımcı ABD’de mortgage sisteminden faydalanabilse de, ne yazık ki kredi skoru belli bir seviyede olmayan kişilere sunulan paketler oldukça yüksek faiz oranlarına ve dezavantajlı koşullara sahiptir. Bu nedenle Murat Dabağoğlu, ABD’de kredi skoru yüksek olmayan Türk müşterilerine, nakit parayla ev almayı tavsiye eder. Eğer ABD’deki ciddi bir firmadan iş teklifi aldıysanız ve bu iş için ABD’ye taşınacaksanız, kredinizi bu duruma dayanarak yüksek gösterip mortgage ayarlama ihtimaliniz olabilir.